تاريخ : سه شنبه هجدهم بهمن ۱۳۹۰

لایحه «حیرت‌آور» و «درهم‌و‌برهم» است
تنها چند روز از ارائه لایحه بودجه 91 به مجلس گذشته است که احمد توکلی، رییس مرکز پژوهش‌های مجلس اولین واکنش منفی مجلس به آن را ارائه کرد و لایحه بودجه 91 را «حیرت‌آور» و «مجموعه‌ای درهم‌وبرهم» خواند. او گفت که چیزی که ارائه شده اصلا بودجه نیست و نه با علم، نه با واقعیت و نه با قانون همخوانی دارد.


ريیس مرکز پژوهش‌های مجلس که در سال‌های اخیر همواره در مخالفت با کلیات لوایح بودجه دولت در مجلس نطق کرده است، دیروز در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر تصریح کرد: لایحه بودجه ای که دولت برای سال 91 به مجلس ارائه کرده مجموعه در هم و برهمی است که از جهت نقض قوانین بودجه ریزی و عدم رعایت قوانین و فروش اموال دولت حیرت‌آور است.
ارقام بودجه غیرواقعی است
وی اضافه کرد: متاسفانه در بودجه سال 91 شدیدتر از سال‌های پیش، دولت قوانین مربوط به قانون برنامه و بودجه و قانون محاسبات عمومی را در تدوین بودجه نقض کرده و اصول 52، 53 و 55 قانون اساسی را نادیده انگاشته است.
توکلی با بیان اینکه مجلس باید به چند نکته در بررسی بودجه توجه و برای اصلاح آن تلاش کند، اظهار کرد: دولت طبق قانون برنامه پنجم و قانون اساسی باید درآمد‌ها و هزینه‌های خود را آشکار کرده و در سر جمع بودجه بیاورد، اما دولت در داخل احکام ذیل ماده واحده ده‌ها حکم آورده که خرج می‌تراشد و درآمد معرفی می‌کند که در سرجمع بودجه نیامده و باعث شده ارقام بودجه به این شکل که ارائه شده غیرواقعی باشد.
ريیس مرکز پژوهش‌های مجلس افزود: به عنوان مثال دولت باید برای اضافه هزینه‌های خود برداشت از صندوق توسعه ملی را مجاز بداند که این با سیاست‌های کلی ابلاغی رهبری مغایرت دارد؛ چون صندوق توسعه ملی برای سرمایه‌گذاری بخش غیردولتی در نظر گرفته شده نه استفاده جهت هزینه‌های دولت.
بلاتکلیفی هدفمندی در لایحه بودجه
وی به هدفمند کردن یارانه‌ها اشاره کرد و گفت: در این خصوص نیز قانون رعایت نشده چون دولت ملزم شده در چهار ردیف ارقام را بیاورد از جمله ارقام مربوط به درآمدهای حاصله از افزایش قیمت حامل‌های انرژی که دولت باید برنامه خود را در این رابطه آشکارا ارائه دهد تا گرفتاری امسال در سال آینده تکرار نشود و در سه ردیف نیز باید هزینه‌هایی را که در بحث هدفمند کردن یارانه‌ها داشته بیاورد. یکی مبلغی که بین خانوارها توزیع کرده ، دیگری سهم تولید و سوم مبلغ جبران هزینه‌های دولت که اینها را نیز نیاورده و قانون را نادیده گرفته است.
توکلی یادآور شد: اما دولت تنها حدود 3 میلیارد تومان در این زمینه آورده که این خرج جاری سازمان هدفمندی یارانه‌ها است نه پولی که از بابت تولید و حامل‌های انرژی می‌گیرد.
وی ادامه داد: نکته دیگر این است که دولت اجازه‌های متعدد و کثیری در لایحه بودجه گنجانده که می‌تواند اوراق مشارکت منتشر کند که این به معنای تامین کسری بودجه است که سرجمعش باید در بودجه بیاید و محل مصرفش نیز در بودجه آمده باشد.
توکلی خاطرنشان کرد: وجه دیگر این است که شرکت‌های دولتی می‌توانند 47 هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت منتشر کنند که اگر این مبلغ جمع شود بخش خصوصی پولی برای سرمایه‌گذاری نخواهد داشت که در اقتصاد می‌گویند دولت آنقدر حضورش زیاد شده که به بخش خصوصی جایی اختصاص نمی‌یابد و تجربه نشان داده که این اتفاق رخ نمی‌دهد اما هرج‌و‌مرج و بی‌انضباطی مالی ایجاد می‌کند.
توکلی در رابطه با بررسی بودجه سال 91 در سال جاری گفت: حتی اگر بودجه خیلی شفاف و منضبط و طبق قانون به مجلس ارائه می‌شد فرصت کافی برای بررسی و تصویب آن وجود نداشت چه برسد به آن که بعد از دو ماه از زمان قانونی مجموعه‌ای درهم ریخته و ناقص تحویل داد که فهمش طول می‌کشد چه برسد به رسیدگی و تصویب آن.
دولت بنا ندارد کار صحیح انجام دهد
نماینده مردم تهران در پاسخ به این سوال که آیا نیاز است اشکالات بودجه را خود دولت رفع کند یا مجلس این کار را انجام خواهد داد؟ بیان داشت: تجربه نشان داده دولت بنا ندارد همراهی کند؛ بنابراین مجلس باید با زحمت بسیار زیاد تا جایی که امکان دارد آن را اصلاح کند.
تشریح کلیات بودجه در جلسه غیررسمی مجلس
در همین حال، رضا عبداللهی ريیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس روز گذشته پیش از آغاز جلسه علنی مجلس، کلیات لایحه بودجه 91 را برای نمایندگان تشریح کرد. به گزارش مهر، در این جلسه غیر رسمی به نمایندگان اعلام شد تا پایان هفته جاری فرصت دارند پیشنهادهای خود درباره بودجه 91 را به کمیسیون‌های تخصصی ارائه دهند.ارسال توسط حمید بدری

پیج رنک

آرایش

طراحی سایت